BlogWynajem krótkoterminowyWynajem krótkoterminowy bez działalności gospodarczej – czy to możliwe?

Wynajem krótkoterminowy bez działalności gospodarczej – czy to możliwe?

Prowadzenie ciągłych, zorganizowanych, nastawionych na zarobek czynności nosi znamiona działalności gospodarczej. To z kolei rodzi konieczność rejestracji własnej firmy, co pociąga szereg czasochłonnych obowiązków. Wiele osób decydujących się na wynajem nieruchomości sprawdza, czy można prowadzić najem krótkoterminowy bez rejestrowania firmy. Czy faktycznie jest to możliwe i jeśli tak, to jakie warunki trzeba spełnić, by legalnie oferować pokój, mieszkanie lub dom na wynajem?

Wynajem krótkoterminowy – z działalnością czy bez?

Według badań statystycznych, jeden na sześciu Polaków dysponuje co najmniej jednym mieszkaniem, którego aktualnie nie zamieszkuje. Niewiele osób decyduje się na sprzedaż takiego lokalu widząc potencjał na dodatkowy dochód w postaci wynajmu. Pojawiają się wówczas pytania – czy konieczne jest zarejestrowanie działalności gospodarczej? Jeśli nie – to jak można to zrobić, jednocześnie dbając o legalność całego procesu? Co do zasady, możliwe jest prowadzenie wynajmu krótko- i długoterminowego w ramach tzw. najmu prywatnego. To pojęcie, które klasyfikuje tak uzyskiwany dochód w obszarze innych źródeł przychodów potwierdzonych umową najmu. Na tych zasadach możemy – dla przykładu – wynająć sąsiadowi kosiarkę na najbliższą sobotę, koledze z pracy samochód w dni robocze czy właśnie posiadany lokal. Jednak samo zawarcie umowy najmu nie legalizuje całego procederu. Istotne jest także prowadzenie rozliczenia dochodu, czyli uwzględnienie przychodów w ramach zeznania PIT i odprowadzenie podatku.

Najem prywatny – stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej

Jeżeli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, sprawa jest prosta. Dotychczas prowadzony biznes poszerzamy o nowy kod PKD i rozliczamy go stawką 8% VAT (najem krótkoterminowy / usługi zakwaterowania) oraz przyjętą formą podatku dochodowego. Inaczej wygląda sytuacja, gdy decydujemy się na najem prywatny nie prowadząc działalności gospodarczej. Zgodnie z interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej, taki najem należy opodatkować ryczałtem w wysokości 8,5% do 100.000 złotych i 12,5% nadwyżki ponad 100.000 złotych. Istotne jest, iż przy ryczałcie nie można odliczyć kosztów uzyskania przychodu. Nie odliczymy więc VAT-u od zakupionego papieru toaletowego, a wydatki poniesione na opłacenie firmy sprzątającej czy reklamę w Internecie nie zmniejszą dochodu. Ponieważ najem prywatny zakłada brak konieczności rejestracji działalności gospodarczej, nie ma mowy o podatku VAT należnym (ten, który otrzymamy z US) lub VAT naliczonym (ten, który należy odprowadzić do US).

Wynajem krótkoterminowy bez działalności gospodarczej

Jeżeli najem krótkoterminowy był prowadzony przed 2023 rokiem, możliwe było rozliczenie dochodu na zasadach ogólnych (skala podatkowa 12% i 32%). Jednak już od obecnego, 2023 roku rozliczenie prywatnego najmu następuje wyłącznie w ramach ryczałtu. Nie ma obowiązku zgłaszania umowy najmu do urzędu skarbowego, a ewidencja najmu będzie następować na podstawie wystawianych rachunków. Tym sposobem można rozpocząć legalny wynajem krótkoterminowy bez działalności gospodarczej. Nim jednak nastąpi pierwsze zameldowanie, warto dobrze się przygotować pod kątem logistycznym i marketingowym. Narzędzia takie jak Bookable okażą się nieocenionym wsparciem przy przyjmowaniu, zarządzaniu i finalizacji rezerwacji. Zintegrowana strona www pomoże dotrzeć z Twoim mieszkaniem, domem lub apartamentem do szerokiego grona odbiorców. Płatności online pozwolą Twoim Gościom wygodnie rozliczyć się zarówno w systemie zaliczkowym, jak i w formie pełnej przedpłaty.

Zalety i wady wynajmu krótkoterminowego bez działalności

Nie bez powodu sporo osób posiadających wolne mieszkanie decyduje się je wynająć. Przy braku konieczności rejestracji działalności pojawiają się liczne zalety, a najważniejsze to:

  • Łatwość wejścia na rynek – decyzję o rozpoczęciu wynajmu można podjąć z minuty na minutę, bez wypełniania dokumentów czy zgłoszeń do urzędów;
  • Prostota rozliczeń – nie trzeba mieć kasy fiskalnej, wystawiać faktur czy prowadzić KPiR, wystarczy wystawianie rachunków by ewidencjonować najem;
  • Preferencyjna stawka – rozliczanie przy pomocy ryczałtu to znacznie korzystniejsze rozwiązanie niż podatek liniowy (19%) czy skala podatkowa (12% i 32%);
  • Większa elastyczność – mieszkanie może być wycofane z najmu w dowolnym momencie, bez konieczności zawieszania działalności gospodarczej;
  • Mniejsze koszty – nie trzeba odprowadzać podatku VAT czy odprowadzać składek ZUS, co byłoby znacznym obciążeniem prywatnego budżetu.

Wśród tak licznych zalet nie można pominąć dość istotnej wady, jaką jest brak możliwości odliczenia poniesionych kosztów. Nakłady na uzyskanie przychodu mogą być na tyle duże, że odliczenie kosztów oznaczałoby setki złotych oszczędności co roku. Jednak jeśli istotą działania jest generowanie dodatkowego dochodu, a nie prowadzenie pełnoskalowej działalności, wynajem krótkoterminowy bez zakładania firmy będzie opłacalnym ruchem.