Fotografia obiektu i sesje zdjęciowe wnętrz nieruchomości na wynajem
Przygotowując ofertę obiektu na wynajem, należy zwrócić uwagę na szereg kwestii. Atrakcyjny opis, wskazanie udogodnień czy wspomnienie o atrakcjach w pobliżu to tylko część z wymaganych elementów. Niezwykle istotną kwestią są zdjęcia nieruchomości, prezentujące m.in. wnętrze mieszkania, jak i poszczególne pokoje. Część właścicieli zaniedbuje tę kwestię, decydując się na samodzielne wykonanie zdjęć w niekoniecznie atrakcyjnej formie. Inni z kolei decydują się na pełen profesjonalizm i zatrudniają fotografa, wykonując nawet zdjęcia z drona otaczającej architektury. Które z rozwiązań jest lepsze? Jakie korzyści daje profesjonalna sesja obiektu noclegowego?
Co wpływa na atrakcyjność oferty nieruchomości na wynajem?
Każdy właściciel apartamentu na wynajem chce, by jego nieruchomość przynosiła jak największe zyski. Dobry inwestor będzie zadowolony z osiągnięcia zamierzonego pułapu przychodów. Jednak jeszcze lepszy właściciel zadba, by wykorzystać każdą nadarzającą się okazję, by jego inwestycja przyciągnęła jak najwięcej klientów. Podstawowym krokiem jest zadbanie o atrakcyjność oferty, co wygeneruje ruch i przekona niezdecydowanych, a potencjalnie zainteresowanych gości. Co z tego, że oferujesz fantastyczny lokal, jeśli jest on niedbale opisany, a fotografie wnętrz i nieruchomości pozostawiają wiele do życzenia. Dobry opis to kwestia podszkolenia się z zakresu tekstu reklamowego i kilku godzin pracy we własnym zakresie. Nieco większym wyzwaniem okażą się zdjęcia wykonywane bez odpowiedniego obiektywu, kadrowania czy obróbki. I tutaj pomocnym rozwiązaniem okażą się profesjonalne zdjęcia nieruchomości wykonane przez specjalistów. Nie tylko dysponują oni niezbędnym sprzętem wysokiej jakości, ale też ich doświadczenie pozwalają wydobyć esencję piękna z wnętrza, wiedząc, jak ustawić poszczególne elementy w kadrze.
Fotografia obiektów i wnętrz – zdjęcia to podstawa!
Praktycznie każdy portal pośredniczący w wynajmie nieruchomości wymaga dodania fotografii do umieszczanej oferty. Niezależnie od tego, czy są to międzynarodowi giganci jak Booking lub Airbnb, czy też lokalne grupy z ogłoszeniami, zdjęcia powinny znaleźć się w ofercie. Bez tego nie tylko nie znajdziemy klientów, ale w ogóle nie będziemy w stanie aktywować naszego wirtualnego ogłoszenia. Warto podkreślić, że wiele portali online oferuje dodatkowe możliwości prezentacji mieszkania. Dużą popularnością cieszy się wirtualny spacer – od przedpokoju przez salon, sypialnię, kuchnię, łazienkę czy balkon. Warto filmować takie ujęcia obiektywem szerokokątnym, aby perspektywa była możliwie zbliżona do tej, jaką obiera ludzkie oko poprzez swą naturalną percepcję. Każda sesja nieruchomości rodzi jednak pytanie – czy wykonać ją samodzielnie, korzystając z własnych środków i sprzętu, czy raczej skierować zapytanie do profesjonalnego fotografa? Czy wydatek rzędu kilkuset lub kilku tysięcy złotych jest warty uwagi potencjalnego klienta i czy faktycznie zamieni potencjalnych gości w zwiększony wolumen sprzedażowy? Przeanalizujmy wszystkie „za” i „przeciw” obu tych rozwiązań!
Zalety samodzielnej fotografii wnętrz
Dość oczywistą zaletą, dla której ludzie decydują się fotografować wnętrze we własnym zakresie jest brak kosztów. Zdjęcia mieszkań to wydatek co najmniej 300 złotych, zależnie od miejsca, wielkości pomieszczeń czy ilości fotografii. Dla osób, które dokładnie oglądają złotówkę z każdej strony może to być dość bolesny koszt, którego nie ma przy samodzielnym przygotowaniu zdjęć. Powiązaną kwestią jest fakt, że nie trzeba aranżować spotkania, umawiać się na udostępnienie lokalu czy w jakikolwiek inny sposób dostosowywać do fotografa. Co do jakości – zdjęcia tego typu można wykonać aparatem w smartfonie nowej generacji i oczekiwać co najmniej poprawnego efektu. Wystarczy kilka prostych sztuczek – odpowiednia jasna pora dnia, usunięcie prywatnych, zbędnych elementów czy minimalny home staging. Nawet jeśli w domu zajdą pewne zmiany, np. pojawi się dostawka dla niemowlaka, zniknie ekspres do kawy czy zmienione zostaną dekoracje, to błyskawicznie można wykonać nowe zdjęcia i zaktualizować ofertę.
Wady samodzielnych sesji zdjęciowych
Wykonując zdjęcia samodzielnie, należy liczyć się z licznymi niedogodnościami, które w ostatecznym rozrachunku skłaniają do powierzenia tego zadania profesjonalistom. Pierwszą i najbardziej oczywistą kwestią jest fakt, że osoby bez stosownych kompetencji nigdy nie dorównają wyszkolonym fachowcom. Fotografowie posiadający bogate portfolio realizacji już od pierwszych chwil przekroczenia progu domu wychwycą najlepsze kadry. Ich kreatywny zmysł i doświadczenie sprawią, że błyskawicznie odnajdą ujęcia najkorzystniejsze dla danego pomieszczenia. Bezpośrednio związaną z tą kwestią wadą jest fakt, że nasz brak profesjonalnego sprzętu będzie widoczny gołym okiem. Alternatywą jest zakupienie wszelkich akcesoriów i przedmiotów niezbędnych w pracy fotografa, ale czy będziemy umieli się tym posługiwać i czy warto jest inwestować tysiące złotych na jednorazową sesję? Kolejna kwestia – samodzielne wykonywanie zdjęć bezpośrednio angażuje nas samych jako właścicieli. Przy zleceniu usług fotograficznych wystarczy, że wpuścimy fotografa do mieszkania, a my sami w tym czasie moglibyśmy zarządzać naszym obiektem, odpowiadać na maile czy oddać się innym obowiązkom. Rezygnując z profesjonalnych zdjęć, pozbawiamy siebie samych wielu możliwości na uchwycenie największych atutów wizualnych apartamentu.
Zalety zorganizowanej sesji fotograficznej
Coraz liczniejsze grono właścicieli mieszkań do najmu krótkoterminowego decyduje się na organizację profesjonalnej sesji. Przemawiają za tym liczne zalety, spośród których najważniejsza to gwarancja wysokiego standardu i satysfakcji z efektu końcowego. Profesjonalny fotograf nie pozwoli sobie na rozmazane kadry, kłopotliwe odbicia w lustrze czy złe ustawienie aparatu względem pomieszczenia lub światła. Takie elementy są wpisane w „zawodowe DNA”. Tak jak redaktor koryguje tekst przed oddaniem artykułu do publikacji, tak i fotografowie dbają o najdrobniejsze nawet detale. Powierzając to zadanie profesjonalistom, zyskamy również czas i oszczędzimy sobie trudu – zdjęcia zostaną wykonane za nas. Naszą rolą będzie jedynie wpuszczenie fotografa do domu i przedstawienie swoich oczekiwań. Po uregulowaniu należności nie pozostaje nic innego, niż oczekiwanie na fotografie gotowe do publikacji w ogłoszeniu. lub na stronie www. Ostatnią, choć nie mniej ważną kwestią jest kompleksowa obróbka zdjęć. Balans, kontrast, gra światłem, wyostrzenie pewnych elementów – te wszystkie elementy to żmudna praca, która jednak wynagradza efektem końcowym. Nie będziesz musiał robić tego samemu, nierzadko błądząc czy popełniając błędy. To wszystko wykona fotograf, o ile wcześniej uzgodnicie obróbkę w zakresie pracy.
Wady profesjonalnej fotografii nieruchomości
Na zasadzie kontrastu do zalet samodzielnej fotografii, można wyszukać wady współpracy z fotografem. Po pierwsze – koszty, a dokładniej fakt, że należy przygotować budżet, by zrealizować zlecenie. Ostateczna kwota zależy od pewnych czynników, które omówimy poniżej. Jednakże bez co najmniej 300 złotych nie ma sensu rozglądać się za fotografami, nawet tymi półprofesjonalnymi. Ryzykiem, które wiąże się ze współpracą z osobą zewnętrzną jest oczywiście czynnik ludzki. Nie należy zakładać z góry, że druga osoba jest oszustem, lecz bez należycie sporządzonej umowy nie ma sensu rozpoczynać rozmów. Nawet jeśli fotograf nas zawiedzie lub nie wywiążę się ze wszystkich swoich zobowiązań, możliwe będzie dochodzenie swoich praw. Potencjalnym minusem dla osób zabieganych i zapracowanych będzie również to, że fotograf wymaga pewnej uwagi. Trzeba poświęcić czas chociażby na poczynienie ustaleń czy wpuszczenie zleceniobiorcy do mieszkania. Nie jest to tak szybka i elastyczna opcja, jak wyciągnięcie smartfona z kieszeni, zrobienie kilkunastu zdjęć i wrzucenie ich na prywatny serwer.
Jaki jest cennik za sesje zdjęciowe obiektów i profesjonalne zdjęcia nieruchomości?
Przejdźmy do tematu, który w największym stopniu interesuje właścicieli mieszkań na wynajem – ile taka sesja kosztuje? Szeroko pojmowana fotografia architektury i wnętrz jest zróżnicowana cenowo i może zaczynać się od 300 złotych. Górnych widełek oczywiście nie ma, jednak nietrudno osiągnąć pułap cen czterocyfrowych. Do najważniejszych zmiennych determinujących cenę w głównej mierze można zaliczyć przede wszystkim:
- Lokalizację – produkty i usługi w metropoliach i dużych aglomeracjach z zasady są droższe niż w małych miastach.
- Zakres usług – wykonanie surowych zdjęć będzie tańsze niż wykonanie retuszu i drobnego „podkręcenia” odbitek.
- Ilość zdjęć w pakiecie – nie budzi zaskoczenia fakt, że im więcej fotografii chcemy otrzymać, tym więcej zapłacimy.
- Niedogodności dla fotografia – choć wielu twórców deklaruje dojazd na terenie całej Polski i wykonywanie zdjęć o różnych porach dnia, to za dojazd lub zdjęcia o nietypowej porze z pewnością przyjdzie nam dopłacić.
- Zwrot gotowego produktu – jeśli zdjęcia mają być dostarczone tylko w chmurze, to z pewnością będzie to tańsza opcja niż dodatkowe wypalenie dysku DVD.
Uśredniona stawka za 20 zdjęć z retuszem wykonywanych w mieście z dużym ruchem turystycznym to 500-600 złotych brutto. Pamiętajmy jednak, że profesjonalna fotografia wnętrz to kwestia, na której nie powinno się oszczędzać. Jeśli nie planujemy w najbliższym czasie remontów, to dobrze wykonane odbitki mogą służyć do marketingu przez wiele lat.
Wirtualny spacer jako uzupełnienie zdjęcia mieszkań – czy warto zainwestować?
Od czasów pandemii COVID – 19 popularnym dodatkiem do ogłoszeń związanych z nieruchomościami jest tzw. wirtualny spacer. To nagranie video pozbawione ścieżki dźwiękowej, gdzie prezentowany jest lokal w całej swojej okazałości, z uwzględnieniem pełnej ilości pomieszczeń. Prezentacja odbywa się od drzwi wejściowych i przechodzi przez wszelkie dostępne pokoje, kuchnię, łazienkę, a nawet balkony czy garderoby. To bardzo popularny sposób na przedstawienie wszelkich komercyjnych przestrzeni, np. biura na wynajem. Coraz częściej również spotyka się hotele, które w ten sposób prezentują swoje udogodnienia: siłownię gabinet odnowy biologicznej czy kompleks basenowy. Pojawia się pytanie – czy warto przygotować taki wirtualny spacer dla potencjalnych nowych najemców krótkoterminowych? Z jednej strony tak, szczególnie gdy oferowane mieszkanie jest przestronne, odznaczające się wysokim standardem lub swoją nietuzinkowością. Dzięki temu Twoi potencjalni goście będą mogli wygodnie przyjrzeć się całemu lokalowi i dostrzegą jego potencjał, doceniając Twoje wysiłki aranżacyjne. Podkreślmy, że to nie jedyna forma nagrywania, którą można umieścić w ofercie wynajmu krótkoterminowego. Jeśli widok rozpościerający się w bezpośrednim otoczeniu lokalizacji jest wyjątkowy, warto pomyśleć o filmowaniu otoczenia z drona. To także może być atut oferowanego lokalu, szczególnie gdy panorama wolna jest od obiektów budowlanych, a prezentuje zachwycający krajobraz natury.
Gdy Twoje zdjęcia będą już gotowe, Bookable.pl pomoże Ci dotrzeć do Twoich przyszłych klientów! Przygotuj z nami stronę www, udostępnij wirtualny kalendarz rezerwacji i wygodnie rozliczaj płatności. Zapraszamy do kontaktu – uzyskasz bezpłatny, siedmiodniowy okres próbny i przekonasz się, jak Bookable.pl wesprze Cię w wynajmie obiektu!