BlogWynajem krótkoterminowyIle kosztuje ubezpieczenie mieszkania na wynajem?

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na wynajem?

Oferując swoje mieszkanie na wynajem, oczekujesz pewnych zysków bez ponoszenia ogromnych kosztów czy ryzyka. Nawet najlepiej skonstruowana umowa nie da Ci pewności, że Goście nie zaleją Twojego sąsiada lub nie wywołają pożaru. Warto więc zapewnić sobie ochronę finansową przed takimi zdarzeniami i zabezpieczyć się dedykowaną polisą. Dziś zwrócimy uwagę na ubezpieczenie mieszkania i przedstawimy szacunkowe koszty takiej ochrony. 

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Przeznaczenie wolnego mieszkania na wynajem to jeden z najpopularniejszych pomysłów generowania dodatkowego dochodu. Nie zawsze jednak wszystko będzie bezproblemowe, a zdarzenia losowe mogą dotknąć także i Ciebie. Pęknięta rura, powódź, wichura czy pożar mogą pozbawić Cię lokalu, a już na pewno będzie oznaczać nieplanowany remont i koszty. Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe mogą przejąć na siebie to ryzyko pod warunkiem wykupienia stosownej polisy. Ubezpieczenie mieszkania to popularne, choć nieobowiązkowe zabezpieczenie Twojego lokalu. Jest jednak wyjątek – w sytuacji, gdy na mieszkanie zaciągasz kredyt hipoteczny, bank obligatoryjnie wymaga takiego ubezpieczenia. I ma w tym sporo racji – składka rzędu kilkuset złotych pozwoli Ci zabezpieczyć nieruchomość o wielokrotnie większej wartości. Czy 250-300 złotych rocznie to wygórowana cena za gwarancję, dzięki której w razie zdarzeń losowych unikniemy kosztownych remontów? Zdecydowanie nie, szczególnie gdy uświadomimy sobie, jak bardzo wzrosły stawki ekip remontowych i jak drogie są aktualnie materiały wykończeniowe. Dlatego warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania nie jako wydatku, a inwestycji we własny spokój, komfort i bezpieczeństwo.

Przed jakimi zdarzeniami warto ubezpieczyć mieszkanie?

Istotą polisy ubezpieczeniowej jest ochrona przed zdarzeniami i ryzyko zaistnienia takiej sytuacji. Im większe, częściej występujące i bardziej kosztowne w skutkach ryzyko, tym wyższa będzie składka finalna. Polisa może też uwzględniać zdarzenia wyjątkowo rzadkie, wręcz nieprawdopodobne, np. uderzenie samolotu czy działanie fali dźwiękowej. Choć nie jest to prawdopodobne, to jednak nie ma gwarancji, że taka sytuacja Cię nie dotknie. Dlatego też ubezpieczając mieszkanie, warto wybrać najszerszy pakiet ochronny dostępny na rynku. Jeżeli z pewnych względów nie chcesz wybierać możliwie szerokiej polisy, to możesz zdecydować się na popularne warianty podstawowe ochrony. Absolutnym minimum będzie ochrona przed pożarem, powodzią, uderzeniem pioruna, przepięciem i zalaniem. Bardzo dobrym pomysłem będzie również ochrona przed silnym wiatrem, obfitymi opadami deszczu i śniegu, gradobiciem i wybuchem. Jeśli oferujesz na wynajem dom, warto rozważyć również ochronę przed zalegającym śniegiem, upadkiem drzew i masztów oraz uderzeniem pojazdu mechanicznego. 

Rozszerzenia pakietu ubezpieczeniowego – przezorny zawsze ubezpieczony

Poza ochroną przed zdarzeniami, polisy ubezpieczeniowe oferują tzw. rozszerzenia, czyli usługi dodatkowe związane z nieruchomością. Choć w pierwszej chwili mogą się wydawać drenowaniem budżetu, to w wielu codziennych sytuacjach okażą się niezastąpione. Te rozszerzenia, które warto zawrzeć w swojej umowie ubezpieczeniowej, opisujemy pokrótce poniżej:

  • Assistance mieszkaniowe – zwane również home assistance, polega na pomocy fachowców w przypadku awarii i usterek, np. elektryka, hydraulika, ślusarza do określonej kwoty robocizny i części zamiennych, najczęściej 5.000 złotych;
  • Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem – ochrona finansowa w sytuacji, gdy dojdzie do kradzieży, a mieszkanie będzie prawidłowo zabezpieczone (zamknięte okna i drzwi balkonowe, drzwi wejściowe zamknięte na klucz);
  • Wsparcie prawne – możliwość skorzystania z konsultacji i porad prawniczych w sytuacji zaistnienia sporu z lokatorami, pomocne także podczas konstruowania umowy najmu, regulaminu obiektu czy innych istotnych dokumentów;
  • Stłuczenie przedmiotów szklanych – rozszerzenie obejmujące ochronę wszelkich urządzeń i elementów zawierających w sobie szkło: okien przez drzwi do kabiny prysznicowej aż po płyty indukcyjne czy panele fotowoltaiczne;
  • Ochrona przed wandalizmem – zabezpieczenie przed wybrykami chuligańskimi, takimi jak uszkodzenie elewacji, zniszczenie drzwi frontowych czy wybicie okna, rozszerzenie nie obejmuje lokatorów i osób wynajmujących lokal.

Ile kosztuje ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania?

Nie będzie zaskoczeniem jeśli na to pytanie odpowiemy “to zależy”. Można trafić na podstawowe polisy, których koszt będzie wahać się w przedziale 220-250 złotych. Można też trafić na kompleksowe pakiety z rozszerzeniami, gdzie zamknięcie się w budżecie poniżej 500 złotych będzie niemożliwe. Na cenę – poza zakresem ochrony – wpływ ma wiele czynników, takich jak dokładna lokalizacja nieruchomości, rok budowy, metraż czy sposób użytkowania. Geograficzna lokalizacja pozwala oszacować ryzyko powodziowe oraz ekspozycji na ekstremalne warunki atmosferyczne. Umiejscowienie w budynku zaś pozwala określić zagrożenie usterkami, w wyniku których może dojść do przepięcia, zalania czy pożaru. Na podstawie kalkulacji dla parterowego, dwupokojowego mieszkania 45 m2 w trzyletnim bloku mieszkalnym we Wrocławiu-Krzykach o podstawowym standardzie możemy oszacować koszt polisy na 300 złotych w wariancie podstawowym i od 350 do 690 złotych w wariancie z rozszerzeniami.