Regulamin najmu krótkoterminowego – co powinien zawierać?
Zasady przebywania gości w udostępnionym przez Ciebie lokalu określa się w regulaminie najmu. Dokument ten stanowi podstawę, by w razie ewentualnych nieprawidłowości podjąć stosowne kroki prawne. Warto skonstruować regulamin precyzyjnie wskazujący zasady użytkowania lokalu. Zastanawiasz się, jakie zapisy i które klauzule warto wprowadzić w regulaminie? Poniżej przedstawiamy spis informacji do wprowadzenia w regulaminie najmu krótkoterminowego.
Co daje regulamin najmu krótkoterminowego?
Każdy obiekt udostępniany osobom zewnętrznym – od pokoju hotelowego przez salę konferencyjną aż po halę sportową – ma swój regulamin. Nie bez powodu – znajdują się tam informacje na temat tego, co wolno, a co jest zabronione na terenie lokalu. Dotyczy to także sprzętów, w które wyposażony jest obiekt, a które mogą być użytkowane przez najemcę. Dokument ten wskazuje również sankcje grożące za poczynione szkody lub zachowania niezgodne z regulaminem, np. palenie papierosów pomimo zakazu. Z drugiej strony regulamin stanowi zabezpieczenie interesów najemcy, który może bez przeszkód, w zgodzie z normami życia społecznego korzystać z lokalu. Jeśli to wynajmujący okazałby się nieuczciwy, wówczas najemca może dochodzić swoich praw powołując się na regulamin. Konstruując regulamin, warto skorzystać z pomocy prawników. Ich biegłość w przepisach prawnych i doświadczenie w konstrukcji dokumentów sprawią, że Twoje interesy będą należycie zabezpieczone. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie przygotować regulamin najmu.
Informacje wprowadzane w regulaminie najmu krótkoterminowego
Każdy dokument prawny powinien precyzyjnie identyfikować strony oraz przedmioty, które objęte są jego zapisami. Dlatego też w regulaminie należy wyjaśnić, kto jest wynajmującym (właściciel lokalu oddawanego do użytku) a kto najemcą (osoba dokonująca rezerwacji lokalu na wskazany okres). W regulaminie nie umieszcza się danych osobowych najemcy czy wynajmującego – imię i nazwisko, PESEL czy seria dokumentu nie są niezbędne do przestrzegania regulaminu. W regulaminie wskazuje się, co jest rozumiane jako lokal oraz czy istnieją (jeśli tak, to gdzie się znajdują) części wspólne. Powszechną praktyką jest wskazanie zasad zameldowania i wymeldowania oraz informacji na temat tzw. doby hotelowej. W regulaminie pojawia się także informacja o odpowiedzialności materialnej najemcy za ponadnormatywne zużycie przedmiotów oraz szkody powstałe w lokalu. Wobec nieprzestrzegania zasad zawartych w regulaminie wynajmujący ma prawo zastrzec stosownym przepisem skrócenie najmu bez zwrotu pieniędzy wpłaconych przez najemcę.
Jakie klauzule warto zamieścić w regulaminie?
Poza standardowymi informacjami przedstawionymi we wcześniejszym akapicie, regulamin najmu może zawierać klauzule z obostrzeniami. To nieobowiązkowe, choć często spotykane zbiory zasad wskazujące zakazy i nakazy nałożone na najemcę. Do najpowszechniej spotykanych klauzul w regulaminie należą:
- Zakaz palenia wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych na terenie obiektu.
- Nakaz przestrzegania ciszy nocnej ustanowionej przez administratora budynku..
- Zakaz organizacji imprez i zachowania mogącego przeszkadzać sąsiadom.
- Zobowiązanie do utrzymania wynajmowanego obiektu w należytej czystości.
- Zobowiązanie najemcy do pokrycia powstałych szkód, także przez dzieci i zwierzęta.
- Kwestie dotyczące przyjmowania gości (np. zakaz pozostawania w obiekcie osób niezgłoszonych wynajmującemu jako najemcy po godzinie 21:00).
Należy pamiętać, by każda wprowadzona klauzula była precyzyjnie określona. Przykładowo, podając zapis o ciszy nocnej, należy wskazać konkretne godziny, w których reguła ta obowiązuje, np. od 22:00 do 6:00. Dla Ciebie może być to kwestia oczywista, jednak goście przyjeżdżający z innych krajów mogą nie znać tego pojęcia.
Regulamin w wariancie fizycznym czy elektronicznym?
Powszechnie przyjętą praktyką jest zawarcie informacji, zgodnie z którą potwierdzenie rezerwacji jest równoznacznie z zapoznaniem się oraz zaakceptowaniem regulaminu najmu. Oznacza to, że regulamin należy udostępnić potencjalnemu gościowi w wariancie elektronicznym. Co więcej – taki regulamin należy sporządzić nie tylko w języku polskim, ale też angielskim, z myślą o zagranicznych gościach. Bookable pozwoli Ci w wygodny sposób zamieścić regulamin na stronie internetowej do zarządzania rezerwacjami. Czy to oznacza, że wariant fizyczny regulaminu jest zbędny? Bynajmniej! Dokument ten – chociażby w wersji skróconej – warto zamieścić na terenie obiektu. Dzięki temu goście zawsze mogą przypomnieć sobie zaakceptowane zapisy i dwa razy zastanowią się, czy warto robić coś wbrew regułom. Regulamin oprawiony w antyramę lub zalaminowany przywiesza się przy drzwiach wejściowych, na wysokości około 150 cm od podłogi. Dzięki temu jest on widoczny i łatwo dostępny dla każdej osoby przebywającej w mieszkaniu.