BlogWynajem krótkoterminowyCzy wynajem krótkoterminowy się opłaca?

Czy wynajem krótkoterminowy się opłaca?

Oferując mieszkanie na wynajem, właściciele przyjmują dwie podstawowe strategie funkcjonowania. Większość osób decyduje się na wynajem długoterminowy, oferując swoje lokum studentom na stancję czy ludziom bez własnego “m”. Inni oferują mieszkanie na wynajem krótkoterminowy, na zasadach podobnych do hotelu. Druga ze strategii ma swoje zalety, które warto rozważyć przed umieszczeniem oferty. Czy w finalnym rozrachunku wynajem krótkoterminowy jest opłacalny?

Wynajem krótkoterminowy – dlaczego jest tak popularny?

Wynajem krótkoterminowy w ostatnich latach przybrał na siłę wśród osób prywatnych, stając się realną konkurencją dla hoteli. Najem prywatny polega bowiem na udostępnieniu wolnego lokalu na krótki okres, zwykle nieprzekraczający miesiąca. To doskonała opcja dla podróżujących, którzy z jednej strony poszukują miejsca noclegowego, z drugiej zaś nie decydują się na pobyt w hotelach. Jednak nie tylko podróżowanie stanowi pretekst do poszukiwania mieszkania na wynajem krótkoterminowy. Konieczność stawienia się na zabieg medyczny, wyjazd na wydarzenie artystyczne lub sportowe – to tylko przykłady sytuacji, w których wynajem krótkoterminowy ma swoje zastosowanie. Warto pamiętać, że perspektywy są dwie – najemcy, czyli podróżującego oraz wynajmującego, czyli gospodarza. Część osób z góry skreśla swoje mieszkanie z wynajmu krótkoterminowego, uważając tę formę za niewystarczająco dochodową. Czy jednak wynajem długoterminowy jest faktycznie lepszy i bardziej opłacalny niż krótkoterminowy? Przyjrzyjmy się zaletom i wadom tego rozwiązania!

Zalety wynajmu krótkoterminowego

Koronnym argumentem przemawiającym za wynajmem krótkoterminowym są znacznie wyższe zyski niż w wariancie długoterminowym. Kawalerka w centrum Wrocławia przy wynajmie długoterminowym to przychód rzędu 3500 złotych. Ta sama kawalerka może być z powodzeniem wynajmowana na doby w cenie 390-450 złotych. Wystarczy więc, że lokal będzie wynajęty przez 9 dni w miesiącu, a już wygeneruje wyższy zysk. Warto też śledzić sezonowe zwyżki cen, na przykład w okresie wakacji, długich weekendów czy wydarzeń kulturalno-sportowych w okolicy. To pozwala zwielokrotnić zyski – dzięki funkcjonalnościom Bookable wygodnie zwiększysz cenę w okresie wysokiego ruchu o 20-35%. Istotnym plusem jest także mniejsze ryzyko pojawienia się nieuczciwych lokatorów, którzy zdecydują się na okupację mieszkania. Problemy z niechcianymi, niepłacącymi rachunków lokatorami są niestety na porządku dziennym przy wynajmie długoterminowym. Często podkreślaną zaletą jest także duża elastyczność wynajmu. To dotyczy sytuacji, w której właściciel mieszka w innym mieście, a sama nieruchomość znajduje się w atrakcyjnym turystycznie regionie.

Wady wynajmu krótkoterminowego

Nie da się ukryć, że wynajem krótkoterminowy wymaga znacznie większego zaangażowania niż wariant długoterminowy. To właśnie ta kwestia najczęściej zniechęca właścicieli lokali liczących na łatwy i szybki dochód pasywny. Rosnąca konkurencja wymaga podjęcia działań marketingowych i promowania swojej oferty na rozmaitych portalach. Niekiedy wiąże się to z opłatami serwisowymi czy koniecznością wykupienia reklam online. Po każdym gościu trzeba też posprzątać, wymienić pościel i przygotować nowy pakiet powitalny. Alternatywą jest delegowanie tego zadania specjalistycznej firmie zarządczej. Ci jednak zażądają za swoje usługi od 20 do nawet 35% kwoty wynajmu. Większa rotacja oznacza także szybsze zużycie mieszkania, a to przyspiesza nieuniknione remonty. Dodatkowo wynajem krótkoterminowy przyciąga specyficznych podróżnych, w tym imprezowiczów, organizatorów wieczorów kawalerskich lub panieńskich. To z kolei może wiązać się z pogorszeniem relacji sąsiedzkich, skargami na policję czy do administratora budynku. Jest hałaśliwi najemcy są o tyle marginalną wadą, że ewentualne źródło niesnasek szybko zniknie – wraz z zakończeniem najmu krótkoterminowego.

Podsumowanie – czy wynajem krótkoterminowy się opłaca?

Patrząc jedynie na aspekt finansowy, w ciemno można odpowiedzieć, że wynajem krótkoterminowy się opłaca. Należy jednak przyjąć szeroki horyzont i przeanalizować wszystkie “za” i “przeciw”. To nie będzie dobry wybór dla osób, które chcą, by pieniądze same spływały na konto. Wynajem krótkoterminowy wymaga pewnego wysiłku – od promowania oferty przez pozostawanie w stałym kontakcie z najemcami aż po sprzątanie po ich odjeździe. Jeśli jednak masz w sobie determinację, jesteś osobą zorganizowaną i dysponujesz wolnym czasem, możesz liczyć na duże zyski. Przewyższają one typowy wynajem długoterminowy o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Poza tym wynajem krótkoterminowy jest dla Ciebie o wiele bardziej swobodny. W przypadku splotu złych okoliczności zawsze możesz wprowadzić się do tego mieszkania z dnia na dzień.